50plusser/ouderenforum doorstart
contact en uitwisseling
 
 FAQFAQ   ZoekenZoeken   GebruikersgroepenGebruikersgroepen   RegistrerenRegistreren 
 ProfielProfiel   Log in om je privéberichten te bekijkenLog in om je privéberichten te bekijken   InloggenInloggen 


Ook een eigen gratis forum?

- Met je eigen logo
- Filmpjes mogelijk!


Klik hier om jouw forum te maken


Links=????????

 
Nieuw onderwerp plaatsen   Reageren    50plusser/ouderenforum doorstart Forumindex -> Maatschappij/Politiek/Discussie
Vorige onderwerp :: Volgende onderwerp  
Auteur Bericht
Klaas



Geregistreerd op: 20 Aug 2024
Berichten: 707

BerichtGeplaatst: 25 Mrt 2026 15:25:27    Onderwerp: Links=???????? Reageren met citaat

Martin Bosma: "Ik haat Trouw met elke vezel in mijn lijf". Martin noemt het een "linkse kutkrant"!
Hoorde dat zojuist Teun van de Keuken en Gijs Groenteman vertellen in hun podcast en ik zat een hele tijd te broeden op die uitspraak en de heftigheid waarmee Bosma die gedaan moet hebben.
Nu zocht ik zojuist Trouw online weer eens op en lees bovenaan het bericht:
Citaat:
Voor 1100 Palestijnse burgerdoden op de Westoever is nog geen enkele Israëliër veroordeeld
Palestijnen zijn vogelvrij: Israëlische militairen en kolonisten komen sinds 2019 weg met het vermoorden van burgers op de bezette Westelijke Jordaanoever. Oud-premier Ehud Olmert roept het Internationaal Strafhof in Den Haag daarom op om in actie te komen.

https://www.trouw.nl/buitenland/voor-1100-palestijnse-burgerdoden-op-de-westoever-is-nog-geen-enkele-israelier-veroordeeld~b876a6bb4/

Misschien doelt Bosma daar op, op het feit dat een dagblad als Trouw Palestijnen ook als mensen ziet, met dezelfde mensenrechten als, bv Israëli's

Die duiding van de term 'links' is bijzonder pregnant aan het worden merk ik

Links als: gewoon geen verschil maken en ook niet willen maken tussen wit en niet-wit, tussen christelijk en enig ander geloof of ongeloof, tussen hier geboren of niet-hier geboren.
Gewoon geen verschil willen maken waar 'verschil' er totaal niet toe doet

Heeft de term 'links' die connotatie altijd al een beetje gehad of is dit vooral een betekenis die er de afgelopen decennia vooral aan toegekend wordt?

En natuurlijk kan ik het helemaal mis hebben met mijn interpretatie en vindt Martin Bosma Trouw om heel andere redenen een "linkse kutkrant".
?

Zelf ken ik de term 'links' van vroeger alleen in de betekenis van 'socialistisch', het verschil tussen de have en de have-nots willen verkleinen, nivelleren, en zo was het tegenovergestelde van 'links' altijd te duiden als 'kapitalistisch' waarbij beide termen volkomen los stonden (leken te staan) van geloof, huidskleur en afkomst
Terug naar boven
Profiel bekijken Stuur privébericht







Geplaatst: 25 Mrt 2026 15:25:27    Onderwerp:

Terug naar boven
Dagmar57



Geregistreerd op: 22 Aug 2024
Berichten: 966

BerichtGeplaatst: 25 Mrt 2026 16:53:38    Onderwerp: Re: Links=???????? Reageren met citaat

Klaas schreef:

Zelf ken ik de term 'links' van vroeger alleen in de betekenis van 'socialistisch', het verschil tussen de have en de have-nots willen verkleinen, nivelleren, en zo was het tegenovergestelde van 'links' altijd te duiden als 'kapitalistisch' waarbij beide termen volkomen los stonden (leken te staan) van geloof, huidskleur en afkomst


Ja dat was ook zo'n beetje hoe ik altijd de termen links en rechts interpreteerde, waarbij dan de ene partij iets meer links of rechts was dan de ander.
Tegenwoordig lijkt het alsof die interpretatie totaal anders is, veel meer is gepolariseerd, het lijkt wel alsof alles ofwel extreem links of extreem rechts is, naar mijn idee ontbreekt heel erg de nucance over wat links en rechts inhoud.

Misschien is het wel tijd om de termen links en rechts af te schaffen en partijen te beoordelen op hun standpunten zonder die termen nog te gebruiken?
Terug naar boven
Profiel bekijken Stuur privébericht
Kees



Geregistreerd op: 20 Aug 2024
Berichten: 895
Woonplaats: Utrechtse Heuvelrug

BerichtGeplaatst: 26 Mrt 2026 09:13:49    Onderwerp: Reageren met citaat

Links en rechts in de politiek zijn ooit ontstaan door de indeling van de Tweede Kamer, waarbij liberale en (voor die tijd) progressieve leden links en conservatieve, doorgaans confessioneel, rechts van de voorzitter zaten. Grofweg heeft de indeling naar politieke kleur wel standgehouden maar met de opkomst van het socialisme werd die ingedeeld bij links en zijn de liberalen steeds behoudender geworden tot de ondernemerspartij die de VVD nu is en daardoor naar rechts verschoof.

Veel conservatieven en rechtspopulisten hanteren links en socialistisch als scheldwoorden, eigenschappen die je als fatsoemlijke, hard werkende en vaderlandslievende burger niet zou moeten hebben, terwijl links iets dergelijks met rechts doet. Erg functioneel zijn dergelijke kwalificaties niet en dat pleit ergens voor afschaffen maar zo werkt dat natuurlijk niet. Rechts verwijt partijen als de PvdA, GL, SP, Volt etc. maar al te graag er geldverslindende linkse hobby's op na te houden, hetgeen aantoonbaar lulkoek is omdat rechtse kabinetten vaak veel meer geld over de balk gegooid hebben dan linkse, voor zover die bestaansrecht hadden. Vergelijk den Uyl maar eens met het daaropvolgende kabinet van Agt-Wiegel.

Dat de indeling links-rechts eigenlijk nergens op slaat werd de afgelopen regeerperiodes steeds duidelijker omdat die volledig naar willekeur gehanteerd wordt. Bizar was de uitspraak van van der Plas enkele maanden geleden dat alles links van de VVD extreemlinks zou zijn en zo zijn er veel meer voorbeelden waarvan 'linkse kutkrant' aan het adres van Trouw er ook een is.

Dergelijke typeringen zeggen me dus niet zo veel maar wat me wel ernstig zorgen baart is dat degelijke media, die hun uiterste best doen om hun journalistiek met feiten te staven, onderuitgehaald worden. Dat gebeurt met woorden maar ook door subsidies en zendtijd te beknotten of doordat ze opgekocht worden dor mediamagnaten, die zo goed als per definitie op de hand zijn van hun golfbaan- en (zeil)jachtvriendjes, oftewel de multimiljonairs die steeds meer de dienst uitmaken. Dat proces is in de VS duidelijk zichtbaar, waar de Washington Post en de NYT onder vuur liggen maar is ook al vergevorderd in Italie, waar de laatste progressieve krant is opgekocht door iemand die alleen maar van geld en niet van zijn medemensen houdt.

W hebben het er wel vaker over maar ik vind het nog steeds moeilijk te begrijpen waarom zo velen stemmen op rechts, populistisch rechts en extreemrechts. Ze leggen de schuld van alles wat er mis is of zou zijn, bij links, terwijl in alle bestuurslagen rechts al vele jaren de overhand heeft. Ik denk dat het voor een deel te verklaren is doordat radicaalrechtse standpunten en (zogenaamde) oplossingen in een paar simpele zinnen te verwoorden is terwijl feiten en genuanceerde standpunten vaak meer moeite kosten om te doorgronden. Maar misschien ligt het ook wel aan de manier waarop links zich presenteert, vergeleken met rechts. Misschien legt links te veel de nadruk op het opkomen voor anderen, of voor het collectief, terwijl rechts veel meer het eigenbelang benadrukt. Waar komen al die stemmen op het FvD vandaan bij de afgelopen raadsverkiezingen? Ik noem dat mechanisme 'domrechts' waarbij ik het niet heb over iq maar over het versimpelen van problemen, het aanwijzen van zondebokken, en het presenteren van makkelijke oplossingen, hoe onhaalbaar die soms ook zijn. Maar dat laatste dondert niks, als het domrechtse volk er maar intrapt en gaat meelopen.
Terug naar boven
Profiel bekijken Stuur privébericht
Klaas



Geregistreerd op: 20 Aug 2024
Berichten: 707

BerichtGeplaatst: 26 Mrt 2026 11:06:31    Onderwerp: Reageren met citaat

Typeringen als 'links' of 'rechts' zeggen je niet zo veel schrijf je Kees, begrijp ik volkomen, maar wat zou volgens jou Bosma bedoeld hebben met: "ik haat Trouw met elke vezel in mijn lijf", het is "een linkse kutkrant"?

Citaat:
Rechts verwijt partijen als de PvdA, GL, SP, Volt etc. maar al te graag er geldverslindende linkse hobby's op na te houden

Zou hij dat projecteren op een krant als Trouw, dat deze die 'hobby's' te veel promoot?

Zelf vermoed ik dat het (ook weer hier) puur om etniciteit draait, dat naar Bosma's smaak Trouw veel te neutraal staat tegenover andere etniciteiten en religies dan de witte joods/christelijke, in plaats van deze zoals de Telegraaf zoveel mogelijk in diskrediet te brengen in de berichtgevingen omtrent GAZA of alhier in Nederland mbt berichtgevingen over moslims en de zogeheten 'islamisering'.
Terug naar boven
Profiel bekijken Stuur privébericht
Kees



Geregistreerd op: 20 Aug 2024
Berichten: 895
Woonplaats: Utrechtse Heuvelrug

BerichtGeplaatst: 26 Mrt 2026 21:27:42    Onderwerp: Reageren met citaat

Klaas schreef:
Typeringen als 'links' of 'rechts' zeggen je niet zo veel schrijf je Kees, begrijp ik volkomen, maar wat zou volgens jou Bosma bedoeld hebben met: "ik haat Trouw met elke vezel in mijn lijf", het is "een linkse kutkrant"?

In zoverre dat links en rechts, de laatste tijd vooral links, als een soort containerbegrip wordt gehanteerd, te pas en te onpas, omdat links als negatief wordt gezien. Geld wordt door rechtse kapitalisten verdiend en links haalt het in zijn hoofd om dat geld te herverdelen waardoor een deel ervan bij lieden terechtkomt dat het niet verdienen in hun ogen.Daar komt bij dat rechts staat voor eigen volk eerst en extreemrechts en conservatief confessioneel naar elkaar toegroeien. Dat uit zich in moslimhaat, verheerlijking van Israël en bijbelse principes om homoseksualiteit, genderisme etc. ten eerste af te wijzen en sowieso seksualiteeit terug het taboe in te schoppen waardoor kinderen geen of veel te laat seksuele voorlichting krijgen. Ik volg Civitas Chistiana, een uiterst conservatief-ktholike stroming, al een tijdlang op de voet, eveals NiewRechts en zie die verwevenheid duidelijk toenemen. Volmondig kan ik dus beamen dat progressieve media het mikpunt zijn van dergelijk eng, aan fascisme grenzend conservatisme. Dat antifascisme tegenwoordig officieel als terrorisme wordt gezien is een teken aan de wand van een verschuiving, van de normalisatie van extreemrechts, dus ook van het fascisme. Dat vind ik eigenlijk veel belangrijker, gevaarlijker dan zo'n uitlating van Bosma, van wie me dat niet verbaast.

Ik noem mezelf overigens duidelijk links en ik kan heel goed uitleggen waarom ik keuzes maak die grotendeels overeenkomen met links en het socialisme. Bosma is een openlijke racist, die iedereen met een donkerder huidskleur dan blank minderwaardige schepsels vindt die we als Nederland zoveel mogelijk uit onze samenleving moeten weren en als het enigszins mogelijk is moeten verwijderen als ze het gewaagd hebben zich te integreren in onze samenleving. Je kunt ook weinig anders van hem verwachten dan dat hij op de lijn van Wilders zit om alles wat Israël behaagt goed te keuren, zelfs als dat genocide is.

Wat me heel erg stoort is dat extreemrechts, racisme, islamofobie, allemaal salonfähig verklaard wordt door de msm, gezien de overheersende stem die dat volk bij praatshows heeft gekregen. Ik dacht nog even dat VARA-BNN wat kritischer zou zijn maar Pauw en de Wit doet daar dus naar hartelust aan mee. Ik ben alleen maar blij dat sommige media, zoals de Volkskrant en Trouw het nog aandurven om enigszins kritische hournalistiek te bedrijven maar het vuur van vroeger is er wel van af. We moeten het doen met Joop.bl, Left Laser, de Corresponedent, Follow the Money, Frontaal Naakt, de Groene Amesterdammer, de VPRO die dat vooralsnog een stuk beter doen.


Citaat:
Rechts verwijt partijen als de PvdA, GL, SP, Volt etc. maar al te graag er geldverslindende linkse hobby's op na te houden

Zou hij dat projecteren op een krant als Trouw, dat deze die 'hobby's' te veel promoot?

Zelf vermoed ik dat het (ook weer hier) puur om etniciteit draait, dat naar Bosma's smaak Trouw veel te neutraal staat tegenover andere etniciteiten en religies dan de witte joods/christelijke, in plaats van deze zoals de Telegraaf zoveel mogelijk in diskrediet te brengen in de berichtgevingen omtrent GAZA of alhier in Nederland mbt berichtgevingen over moslims en de zogeheten 'islamisering'.[/quote]
Terug naar boven
Profiel bekijken Stuur privébericht
Virgo



Geregistreerd op: 20 Aug 2024
Berichten: 46

BerichtGeplaatst: 26 Mrt 2026 23:34:25    Onderwerp: Reageren met citaat

Als ik terugkijk naar de jaren zeventig, was er in mijn herinnering meer tolerantie tussen mensen die door hun omgeving als links of rechts bestempeld werden. Beide groepen gingen redelijk ontspannen met elkaar om.
Er heerste een sfeer van: als je jong bent, ben je nu eenmaal vooruitstrevend, zie je de dingen graag anders, wil je de wereld verbeteren, voel je je kortom wat meer thuis in de wat linksige hoek. Naarmate je ouder wordt, word je vanzelf wat voorzichtiger, behoudender want je hebt gezien hoe moeilijk veranderingen tot stand komen en een medaille heeft nu eenmaal altijd twee kanten. Je hebt er vrede mee dat de status quo zekerheid en veiligheid biedt; dat je ongemerkt wat meer standpunten omarmt die anderen rechts vinden, neem je voor lief.
Je rompstand is ´links´ gebleven, maar je hebt ´rechtse´ vlekjes gekregen.
Op het ene punt denk je net zo radicaal als toen je twintig was, op een ander vlak ben je gaan inzien dat de waarheid eerder in het midden ligt dan aan de buitenranden.
Ik zou de ontspannen houding als gevolg van de openheid van een halve eeuw geleden wat graag terugzien in de publieke ruimte: wat meer en ... en; wat minder of ... of.
Ik lees al een jaar of vijftig dagblad Trouw. Ik voel me thuis bij de sfeer die deze krant uitademt.
_________________
Wie niet tevreden is met wat hij heeft, zal ook niet tevreden zijn met wat hij krijgt (Socrates)
Terug naar boven
Profiel bekijken Stuur privébericht
Dagmar57



Geregistreerd op: 22 Aug 2024
Berichten: 966

BerichtGeplaatst: 27 Mrt 2026 12:20:28    Onderwerp: Reageren met citaat

Virgo schreef:

Ik lees al een jaar of vijftig dagblad Trouw. Ik voel me thuis bij de sfeer die deze krant uitademt.
.

Ik heb ook een tijdje een online abonnement gehad op Trouw, maar heb die na een tidje weer afgezegd, vind het eigenlijk een beetje saaie krant.
Terug naar boven
Profiel bekijken Stuur privébericht
Berichten van afgelopen:   
Nieuw onderwerp plaatsen   Reageren    50plusser/ouderenforum doorstart Forumindex -> Maatschappij/Politiek/Discussie Tijden zijn in GMT + 1 uur
Pagina 1 van 1

 
Ga naar:  
Je mag geen nieuwe onderwerpen plaatsen in dit subforum
Je mag geen reacties plaatsen in dit subforum
Je mag je berichten niet bewerken in dit subforum
Je mag je berichten niet verwijderen in dit subforum
Je mag niet stemmen in polls in dit subforum


Wil je ook een eigen gratis forum?

- Direct online
- Gratis je eigen logo
- Filmpjes en video mogelijk!


Klik hier om onmiddellijk jouw eigen forum aan te maken









Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Vertaling door Lennart Goosens.